#4 Game 7 razočarenja

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Počalji od Marvin taj Ned Jan 12, 2014 10:09 pm

Još od njegovog uvođenja davne 1938. godine, best of seven playoff format je od strane mnogih smatran za najbolji. Ekipi koja dobije 4 meča protiv druge ekipe teško se može prigovoriti da je nezasluženo prošla dalje, domaćinstva se menjaju dovoljno često, a samo tih nekoliko mečeva dovoljno je da se između timova razvije jedno novo rivalstvo. Medutim, često se dešava da šest mečeva ne odluče apsolutno ništa, te je potrebno odigrati i odlučujuću, sedmu utakmicu, popularnu „majstoricu“. Tada, sve što je videno do tog trenutka pada u vodu. Novi početak, novih 60 minuta, pobednik ide dalje, poraženi kuci. U zavisnosti od toga u kom mestu se igra, može se desiti i da pola grada bude van funkcije, pošto su retke osobe koje žele propustiti ovakav spektakl. Trgovi na kojima su postavljeni video bimovi se pune, ulice ostaju puste a u toalete se ide samo u pauzama izmedu trećina. A baš 2013. imali smo priliku da ovako velike meceve igraju ekipe čije je rivalstvo oformljeno odavno, a svaki novi sukob samo doliva ulje na vatru. Original six dueli su oduvek privlačili veliku pažnju hokejaške javnosti, a ovaj put su se još jednom našli pod svetlima reflektora. Toronto, Boston, Detroit, Chicago. U razmaku od dve nedelje, četiri milionska grada stala su na noge kako bi podražala svoje igrace. Znalo se da ce dva doživeti veliko razočaranje, znalo se da će dva pognuti glavu nakon poslednjeg zvižduka, ali i oni najpesimističniji teško da su mogli da očekuju ono što je usledilo.

Center of the hockey universe

Toronto, poznat kao centar hokejaškog univerzuma, nije najjednostavnije mesto za igru. Igrači koji potpišu ugovor moraju imati smelosti da se upuste u ono što ih čeka u najvećem gradu Kanade. Konstantno će biti u žiži javnosti, sa imperativom uspeha uprkos ne baš najboljem sastavu, kritikovani za svaki propust koji im se desi. Neki i ne izdrže pritisak. U prethodnih desetak godina imali smo slučaj u kome je Shane Corson napustio ekipu u sred plejofa zbog mentalnih problema, a Jeff O'Neill se povukao zbog navodnog straha od letenja.
Mi, navijači, naročito u najcrnje doba u skorijoj istoriji ekipe, verovatno moramo biti još luđi. Sedam sezona izmedu dva lockouta trpeli smo ekipe koje nisu ulazile u doigravanje. A načini na koje se gubilo su razlikovali su se iz godine u godinu. Od promašaja od samo jednog boda, preko druge najgore ekipe u ligi koja je trejdovala pika prve runde u rivalsku ekipu, do kolapsa u poslednjih mesec dana, ne zna se koja godina je ostavila najgore sećanje za sobom. Uz to, imali smo priliku da posmatramo neke od najgorih hokejaša koje smo videli u ligi poslednjih nekoliko godina: Andy Wozniewski, Ryan Hollweg, Mike Komisarek, Brett Lebda, Martin Gerber... Očajnicke trejdove koji su umesto da reše situaciju na golu doveli golmane poput Raycrofta i Toskale, a odveli jednog Raska, odnosno pika prve runde koji je postao Logan Couture. Free agente koji nisu opravdali pare koje su dobili, Beauchemina, Connolyja, Blakea... Liste se samo nastavljaju. Zbog svih tih godina punih patnje i promašaja, navijačima je koža poprilicno odebljala, te su neki, poput mene licno, smatrali da će nam i sam plasman u plejof nakon toliko vremena biti dovoljan i da ne postoji nacin da iz njega ispadnemo razočarani. Budale.

Playoff

Nakon nekoliko godina na poslu, Brian Burke je konačno izgradio kompententan tim u Torontu, ali je pre početka sezone otpušten, te nije stigao da uživa u plodovima svog rada. Toronto je nedelju dana pre kraja sezone obezbedio ucešće u plejofu na gostovanju u Otavi, a upravo je ekipa Senatorsa bila ta koja ce im poslednjeg dana sezone odlučiti protivnika u prvoj rundi. Gostovanje u Bostonu odlučivalo je pobednika Northeast divizije. Pobedom bi Boston osvojio diviziju i prvu rundu cekao New York Islanderse, a istovromeno bi gurnuo Montreal na poziciju broj 4, te bi nam omogućio prvu Montreal-Toronto seriju nakon dugo dugo godina. Nažalost, hokejaši Senatorsa su nas uskratili jednog takvog spektakla, te su pobedom sebi namestili gostovanje Montrealu, a u Boston su poslali Toronto.
To se svakako nije svidelo navijačima Leafsa. Bruinsi su poslednjih nekoliko godina najveca noćna mora njihove ekipe. Samo sezonu ranije, Boston je dobio svih 6 međusobnih duela, od kojih su narocito bili bolni oni najteži od 7-2, 7-0 i slicni. I tako su, znajući da im se ne daju prevelike šanse, ali naoružani devizom "Sve je moguće u plejofu." Leafsi krenuli put Bostona. Uprkos pobedi domaćina u prvom mecu, serija je otišla u Kanadu sa nerešenim rezultatom. Boston tada pravi čak dva brejka, od čega jedan u produžetku, i većina ljudi je vec tada mislila kako je sa Torontom svršeno. Ali tada na scenu stupa James Reimer. U petoj i šestoj utakmici on brani 72 od 74 udarca upućena ka njegovom golu za dve pobede identičnim rezultatom 2:1 i obezbeđuje majstoricu svojoj ekipi. Samo 24 časa nakon šeste utakmice, sve oči su uprte u dvoranu Bruinsa, ironično(za ovu priliku) nazvanoj Toronto Dominion Garden. Utakmica počinje onako kako su domaći navijači želeli. Giveaway Cody Fransona dovodi do prvog gola u karijeri Matt Bartkowskog. Ali Franson tada uzvraća udarac, sa dva uzastopna gola donosi preokret i umesto tragičara postaje heroj gostiju. Toronto izgleda veoma stabilno, a frustracija protivnika kreće i da se pokazuje na ledu. U treću trećinu se ulazi sa rezultatom 2:1, a ni minut kasnije prednost povećava bivši igrač Bostona i najveća zvezda Toronta, Phil Kessel. Par minuta kasnije, 4:1, Nazem Kadri! Navijači Toronta pocinju sa slavljem, čestitaju jedni drugima, primaju čestitke ostatka lige, ali to nije bio kraj. Bostonu je trebalo čudo, ali nije bio kraj. Nathan Horton smanjuje na 4:2 desetak minuta do kraja što vraća nadu domacima. Narednih minuta pritisak oko gola gostiju se povećava, ali to dovodi do kontre. Na samo tri minuta do kraja, Matt Frattin, koji je u prvom produžetku u seriji pogodio stativu, oči u oči sa Tukkom Raskom ima priliku da završi utakmicu. Ali, Frattin ne uspeva da progura pak ispod Raska u mrežu. 2 minuta do kraja, Boston povlači golmana, što im se na 1:22 do kraja isplatilo, kada je Milan Lucic smanjio na samo gol razlike. Potpuno izgubivši samopouzdanje, Toronto tridesetak sekundi kasnije prima još jedan gol, ovog puta delo Patrice Bergerona, koji šalje utakmicu u produžetak. Sve molitve ovog sveta nisu tada pomogle navijacima gostiju, bogovi hokeja su im još jednom okrenuli leda kada je Patrice Bergeron u produžetku ponovo našao put do mreže i sa ivice ponora podigao Bruinse do najviših visina, a ekipu i navijače Maple Leafsa ponovo poslao tamo gde su vec nebrojeno puta bili, na dno.

Hockeytown

Sa druge strane, skorašnja istorija Red Wingsa daje dobar kontrast u odnosnu na prethodnu priču. Još od kako je Mike Illitch 1982. godine kupio franšizu koja je u to doba loše poslovala, hokej je nešto što najbolje uspeva u Detroitu. Prvi draft pik u eri novog vlasnika bio je Steve Yzerman, igrač koji je bio glavni igrač i lice tima narednih dvadesetak godina. Dani koji su usledili doneli su im veliku slavu i popularnost, kako u Severnoj Americi, tako i u Evropi, zahvaljujući velikom broju evropskih zvezda, poput Lidstroma, Fedorova, Larionova i ostalih.. Prvi Stanley Cup stigao je 1997. a odmah zatim i drugi 1998. 2002. ugrabili su treću titulu u 6 sezona, a poslednju su osvojili 2008. pobedom protiv Penguinsa, koji su im se godinu dana kasnije osvetili u još jednom finalu. Kada na to dodamo da ekipa čitave 22 sezone nije propustila ni jedno jedino doigravanje, jasno je kako je nekadašnji Motor City postao poznatiji kao Hockeytown.

Playoff

Poslednjih godina Crvena Krila možda nisu dominantna kao nekad, ali ulazak u plejof im ne predstavlja preterani problem. Tako je bilo i prošle sezone, kada su kao tek sedmi nosilac ušli u isti. Za protivnika su u prvoj rundi izvukli Bruce Boudreau-ove Duckse, koji su imali iznenadujuće dobru sezonu i našli se na drugom mestu zapada. Detroitu su ipak mnogi davali prednost u tom duelu, a ispostavilo se sa pravom. U seriji u kojoj su Wingsi čak 3 puta slavili u produžetku, Boudreau je nastavio niz neuspeha u doigravanju, u sedmoj utakmici na domacem ledu njegova ekipa je izgubila sa 3-2, što im je bio prvi poraz u regularnom vremenu. To je značilo da će se Detroit u drugoj rundi susresti sa najdominantnijom ekipom prošle sezone, najvećim rivalima i uz njih jedinom original six ekipom zapadne konferencije - mocnim Chicago Blackhawksima.
Ovoga puta, Chicago je bio veliki favorit, a sa druge strane najviše se pominjalo iskustvo koje nose Datsyuk, Zetterberg i ostali. Serija je počela na manje više očekivan način, pobedom domaćih od 4-1. Međutim, za razliku od Toronta koji je ispustio ogromnu prednost u golovima, Detroit je ispustio ogromnu prenost u mečevima. Sasvim neočekivano, Detroit dobija sledeća 3 meča i dovodi osvajače President trofeja u vrlo nezgodan položaj, na samo jedan poraz od eliminacije. Šampioni iz 2010. rešavaju petu utakmicu na domaćem ledu sa laganih 4-1, ali najveći izazov ih je čekao u Joe Louis Areni. Nekako su i tu prepreku prebrodili, preokrenuvši 2-1 sa tri gola početkom treće trećine na tom meču, sačuvali su prednost i odveli seriju u majstoricu. Golmani su tada zaigrali na najvišem nivou. Patrick Sharp je doveo Chicago u vođstvo, a Henrik Zetterberg izjednačio početkom poslednje trećine. Takav rezultat održao se sve do dva minuta do kraja utakmice, kada se činilo da je  Nicklas Hjalmarsson doveo Hawkse u novo vođstvo, ali tada verovatno najkontroverzniji NHL sudija trenutno Stephen Walkom poništava gol kako bi dosudio istovremene minor penaltyje, 2 minuta kazne za obe ekipe nakon što je Kyle Quincey gurnuo Brandona Saada pravo u klupu Red Wingsa. 4 na 4 hokej nije doneo novi pogodak, te se otišlo u produžetak. U njemu je, nakon samo tri i po minuta, čini se, pravda zadovoljena. Brent Seabrook, bek Chicaga, uzeo je stvar u svoje ruke i svojim prvim golom u plejofu poslao Blakhawkse u polufinale, gde će se sastati sa tada još uvek vladajućim šampionima LA Kingsima.

Epilog

U velikim utakmicama se poznaju velike ekipe. Pobednici dva duela o kojima je bilo reči, prebrodivši ovakve muke, prošetali su se do finala u kojem je Chicago trijumfovao sa 4:2. U šestoj utakmici, Boston je vodio na minut i po do kraja, ali im se tada desilo nešto poput onoga što su sami priredili Torontu. Dva gola u 17 sekundi dovela su do ogromnog preokreta i novog slavlja za Blackhawkse, prvog tima koji je uzeo dva kupa u salary cap eri.
Što se Detroita i Toronta tiče, više sreće drugi put. Od ove godine se nalaze u istoj diviziji, te je moguće da će uskoro međusobno odigrati neki game 7. Uzevši u obzir trenutnu formu datih timova, naročito Toronta, možda i ne baš tako uskoro.